Na břehu jezera - Sara Gruenová

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Sara Gruenová napsala knihu, od které se jen tak neodtrhnete.
Pokud mohu případným čtenářům něco z plného srdce doporučit, pak je to: „Udělejte si na tuhle knihu čas. Celý den!“ Kdepak, tohle není nic na trhané čtení do vlaku nebo k doktorovi. Tohle je kniha, od které když vás někdo vytrhne, tak si pište, že nebudete mít dobrou náladu. Trochu mne mrzí, že jsem neviděla zfilmovaný její předchozí bestseller "Voda pro slony", protože i "Na břehu jezera" je materiálem, který by si filmovou podobu určitě zasloužil. I když  je to tak zvláštní, řekla bych, že svým způsobem až komorní příběh se skotskou atmosférou, s jistou špetičkou mystéria, velkými hrstmi válečných událostí.

 

Příběh, který vypráví o tom, jak vypadal život v zapadlém hostinci u břehu lochneského jezera v době, kdy kolem zuřila válka. Autorka si našla spoustu reálií, mnoho jich do příběhu zapracovala, ale část je samozřejmě zcela vymyšlená a přizpůsobená příběhu. Vůbec to nevadí, neberu knihu jako historickou encyklopedii, ale jako velmi krásně vykreslený příběh s úžasnou vůní a atmosférou hustou  a jímavou tak, že se vám z ní nebude chtít ven.

Příběh lidsky nesmírně silný a i když se odehrává v dobách dávno minulých s lidmi, se kterými byste asi při prvním setkání jen těžko hledali společná témata, s přibývajícími stránkami se vám právě tyto postavy zarývají do srdce, až si je zcela zamilujete. Až zjistíte, že lidské problémy, tužby a bolesti jsou stejné v jakékoliv době.

„Ze společenského sálu ke mně doléhaly zvuky tahací harmoniky a houslí a také spousta smíchu, zpěvu a vzrušených rozhovorů, včetně několika, které zněly spíš jako hádky. I když bylo venku chladno, klekla jsem si k oknu, položila hlavu na parapet a zaposlouchala se.

Popadla mě obrovská lítost. Pár metrů ode mě se bavili mladí lidé, stejně staří jako já, zamilovaní, plánovali si společnou budoucnost okořeněnou krásami pravé lásky, jako je důvěrná blízkost, vášeň, děti nebo přátelství, přestože i je samozřejmě čekají v životě zkoušky. Některé páry snad časem dokonce zjistí, že se k sobě nehodí, a jejich manželství bude nešťastné, v tuto chvíli však byli všichni spokojení a radovali se spolu s ostatními. Bez ohledu na to, jak moc se kdokoli z nich při výběru partnera zmýlil, byla jsem si téměř jistá, že žádný neskončí v manželství podobném tomu mému.“

Madeline a její manžel Elis prožijí na této dobrodružné cestě v podstatě konec jejich manželství, v jistém směru i konec jejich vlastních životů. Nenápadně, v prostředí, které je tolik odlišné od toho, na jaké byli oba zvyklí. Projdou zkouškou, na které je buď čeká smrt, nebo nový život. Drsná skotská krajina jakoby v tomto příběhu ukazovala své zákony. Kdo je odvážný a udělá krok vpřed, přežije. Kdo couvne nebo zůstane stát na místě, ten nemá právo žít. Velice krásně vypsaný příběh má dějové linie, které se příjemně prolínají, dávají smysl a stupňují napětí. Zdánlivě obyčejný příběh dvou lidí.  Přesto je to kniha, která se zaryje do paměti.

O autorce

Sara Gruenová (nar. 1969) je americká spisovatelka kanadského původu. Na svém autorském kontě má celkem čtyři romány.  Třetí z nich, poprvé vydaný v roce 2006, se stal mezinárodním bestsellerem a pod názvem Voda pro slony vyšel i v češtině. V roce 2011 se dočkal filmové adaptace. Její knihy byly přeloženy celkem do čtyřiačtyřiceti jazyků a na celém světě se jich prodalo přes deset milionů výtisků. Spisovatelka žije v Severní Karolíně s manželem, třemi syny, spoustou koček, psů, koní a ptáků a nejmlsnější kozou na světě.

Vydalo nakladatelství Argo, 2016, www.argo.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partner magazínu:

Vyhledávání

Přihlášení

125px reklama

Vzkazník

apofaxa
http://juul01juul.diowebhost.com Southbound inkling shouting brainpower premedit...

150px reklama

120x240px vpravo

120x600px reklama

© 2011 VirtualDreams.cz