Tma - Bernard Minier

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

„Tma“ je strhující thriller, při jehož čtení vám bude běhat mráz po zádech. Autor navázal na předchozí „Mráz“ a „Kruh“, a dokonce se mu povedlo přitvrdit.
Čtenář bude vyděšený, znechucený a zároveň dojatý.
Minier je surový, temný a neuvěřitelně lidský.
Francouz Bernard Minier (1960) pracuje jako spisovatel
na plný úvazek a mezinárodní slávu mu přinesl už jeho thrillerový debut „Mráz“. Následoval „Kruh“ a v těchto dnech nakladatelství XYZ vydává „Tmu“.
Knihy na sebe volně navazují, a i když je v nich stejná ústřední dvojice policisty a jeho soka, je možné je číst na přeskáčku.

 

V románu „Mráz“ jsme se seznámili s policistou Martinem Servazem i jeho nepřítelem, sociopatem Hirtmannem. Děj se odehrával v ústavu v Pyrenejích a šlo o plnokrevný thriller. „Kruh“ byl o něco intimnější klasická detektivka – hádanka z univerzitního prostředí. „Tma“ je psychologický thriller, který úplně rozmetá vaše názory na to, co je dobré a co špatné. Tento příběh je o nenávisti, pomstě a spravedlnosti. Stejně jako předchozí knihy má všechny znaky dobré detektivky a jde o vzrušující a napínavé čtení.

Děj „Tmy“ se dá rozdělit do dvou linií a neobvyklé je, že Martin Servaz již není hlavní postavou. My se s ním setkáváme ve chvíli, kdy se nachází v léčebně pro vyhořelé policisty, a jediné, po čem touží, je klid. Minier vám v několika větách nastíní, co se stalo v předchozích dílech, a tak nebude tápat ani čtenář, který začne číst tuto trilogii od konce. Martin se jakž takž vyrovnal s tím, co mu Hirtmann provedl, ale je tady jedna věc, která zůstala otevřená a která se bude řešit. Napovím pouze, že se týká Martinova vztahu k ženám.

Martin je do děje vtažen v okamžiku, když je anonymně pozván do hotelového pokoje, kde před rokem spáchala sebevraždu mladá atraktivní fotografka. Martin nechápe, ale čtenář začíná mít jisté podezření, protože může sledovat druhou vyprávěcí linii. Ta se točí kolem třicetileté Christin, která je rozhlasovou celebritou. Christine se přihodí řada podivných věcí a ona sama i její okolí si začínají myslet, že totálně zešílela.

Martinova linie je založená na policejním vyšetřování, kdežto vystrašená Christine bojuje o život. Ani jeden z nich nezná nepřítele a netuší, co se vlastně děje. Kniha je natřískaná dějem a připravte se na množství vedlejších zápletek.

Každý něco skrývá a téměř nikdo není tím, za koho se vydává. To, co platilo v jedné kapitole, nemusí platit v další a vy počítejte s řadou šokujících překvapení a odhalení. Nic tady není tuctové a Minier se ani jednou nesnížil k tomu, aby využil žánrová klišé. Jakés takés stopy k vyřešení tady jsou, ale upřímně řečeno, nebudete tušit, co vlastně řešíte.

Až se pustíte do čtení, oprostěte se od všech očekávání a raději se nepokoušejte tipovat, jak se bude příběh vyvíjet a jak skončí. Mezi řádky se tu bude řešit morálka a pojetí zla a dobra. Postavy nejsou černo-bílé a ošklivých věcí se může dopustit i klaďas. Rozporuplné pocity ve vás vyvolá i Hirtmann, kterým byste správně měli opovrhovat. Autorův styl je věcný, strohý a čtivý. Minier vám naservíruje jen to důležité a rozhodně si nehraje se slovíčky ani neřeční. Jeho vyprávění je jiskrné, má šťávu a vy mu podlehnete už na prvních stránkách.

Veronika Černucká

https://www.facebook.com/VeronikaCernucka

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partner magazínu:

Vyhledávání

Přihlášení

125px reklama

Vzkazník

apofaxa
http://juul01juul.diowebhost.com Southbound inkling shouting brainpower premedit...

150px reklama

120x240px vpravo

120x600px reklama

© 2011 VirtualDreams.cz