Hledět do slunce a tančit - Joseph M. Marshall III.

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Jednoduchý název knihy naznačující, že se jejím obsahem dostaneme dál a hlouběji v moudrosti lakotských indiánů, než si můžeme vůbec v naší přetechnizované době představit.
Chcete-li čtení, ve kterém se dostanete na kraje své duše, do jejího domova, do pocitu domova, do pocitu,
že tomuhle všemu moje srdce rozumí, ačkoliv se toho možná dotýká v reálu úplně poprvé, pak je tato kniha dobrou volbou.
Autor spojil nejen tato vyprávění, která sám slyšel
od svých prarodičů a je to moudrost předávaná z generace na generaci, s přirovnáními dnešního moderního světa.

 

 

Jednoduše by se dalo říci, že udělal s textem dvě věci:

-   Kdo neporozuměl něčemu v indiánské pověsti, to vysvětlil.

-   Rozvinul indiánskou pověst ještě košatěji, protože v ní občas našel něco, co tam naši předkové vložili možná mimoděk, a co získalo svou cenu až s dalšími a dalšími staletími.

Před očima se vám budou střídat příběhy s hlubokými ději, s dramatickými konci, s happyendy, ale také s konci, které nese sám život a pro které potřebujete, aby hodně vody v řece uteklo, abyste je vůbec pochopili. Mnoho z toho, co autor nabízí a čeho se dotýká, jsou hluboké duchovní pravdy, které v různých podobách najdete v moderních ezoterických knihách. Je pak vzácné a pro mě je to jako otevřít babiččinu krabičku plnou tajemství a desítky let starého prachu.

Nikdo nikdy nepřišel s ničím novým. Ta základní znalost lidské moudrosti se předává stále dál, jen nabírá různé podoby. Někdy je znát víc, někdy méně.

Někdy ji ztrácíme, jindy ji s plnou pompou zase nacházíme.

Ukázka:

„Nevinnost je síla, kterou jsou nadány děti, a také jsme ji měli všichni v sobě. Byli jsme však o ni připraveni, když nám svět ukázal, jaký doopravdy je – alespoň tak nám to říkali. Posvátnost  nevinnosti si ale pamatujeme a mělo by nás to motivovat k tomu, abychom o ni znovu usilovali, abychom podnikli okružní cestu zpět k takovému stavu mysli, kdy jsme hleděli na svět kolem sebe bez zátěže předsudků. Je smutné, že mnozí se předsudků nedokážou zbavit. Nejsme dost silní nebo snad dost odvážní, abychom si uvědomili, že něco nebo někdo nebo nějaká situace nebo nějaké okolnosti by mohly být jiné, než se domníváme. Spíš se spokojíme s tím, jak cokoliv z toho vnímáme, dokonce i když je toto vnímání chybné.

Většině z nás svět uštědřil dost kopanců (nebo snad ne?), a to nás vede k názoru, že ve světě, jak ho známe, nemá nevinnost místo. Takže se omezujeme na to, abychom na svět nahlíželi skrze malé okénko naší vlastní reality. Nacházíme v tom dokonce určitou míru jistoty. Nevinnost však byla královstvím, kde jsme měli schopnost vidět bez omezení a vnímat bez předsudků. Kdybychom si tuto schopnost zachovali i jako dospělí, viděli bychom svět takový, jaký skutečně je, se všemi jeho slabostmi, v celé jeho rozmanitosti. To je tolerance. K tomu, abychom byli tolerantní, nemusíme být nevinní, stačí jen, abychom si připomněli, co to nevinnost je.“

O autorovi:

Joseph M. Marshall III. se narodil a vyrostl v siouxské indiánské rezervaci Rosebud a je příslušníkem lakotského kmene Sičhángu. Vyrůstal u prarodičů z matčiny strany v tradiční lakotské domácnosti a jeho mateřštinou je lakonština. V tomto prostředí se také seznámil s mnoha příběhy z bohaté vypravěčské tradice.

Marshall je autorem devíti knih z literatury a faktu, tří románů, souboru povídek a esejů a několika scénářů. Pravidelně přednáší po celých Spojených státech a zavítal i do Švédska a na Sibiř. Více informací najdete na jeho webové stránce www.josephmarshall.com.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partner magazínu:

Vyhledávání

Přihlášení

125px reklama

Vzkazník

apofaxa
http://juul01juul.diowebhost.com Southbound inkling shouting brainpower premedit...

150px reklama

120x240px vpravo

120x600px reklama

© 2011 VirtualDreams.cz