Pema Chödrön: Žít s lehkostí

Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

„Žít s lehkostí můžete tehdy, když se uvolníte ze svých životních traumat a pocítíte více lásky k sobě i druhým. Když si uvědomíte, že lidé jsou ve své podstatě dobří,
že je možné zbavit se strachu a po každém pádu vždy vstát a pokračovat dál o něco silnější a moudřejší.“

Takže zhruba o tomto by měla nová kniha buddhistiské mnišky Pemy Chödrön měla být.
Jaká však byla realita?
V mnohém by se s ní dalo souhlasit, v něčem bych však polemizovala. A tak, když jsem dočetla těch 188 stran věnovaných tématu, kterak se smířit s tím, že život je jedna velká nejistota, jedna velká proměnná, odnesla jsem si několik poznatků.

 

Nic s tím nenaděláme, smířit se musíme.

A je na každém z nás, jak to udělá a jestli se mu to vůbec podaří. Bez té nejistoty a neustálé změny a přelívání života sem a tam, bychom si nevážili štěstí. Bez slz nechutnáme smích. Ona změna nese nejen nepěkné události a nejistoty, které bychom si raději odpustili, ale také ty pozitivní. Ne, nelze to ze života vymazat, tak či onak je nutno s tím nějak smířit.

Lidé jsou v podstatě dobří? Hmmm....

Toto mi tak moc dobře nešlo. Lidé asi jsou v podstatě dobří, ale… No tady bych se mohla pustit do nepříjemné polemiky, ale za to mohou asi právě přečtené knihy o lidské civilizaci a fakt, že možná „dobrost lidí“ má co dělat s lidským IQ. Minimálně tím emočním. Nepaušalizovala bych i vzhledem k tomu, že v lidské společnosti je jisté procento psychiatrických poruch, u kterých předpokládat automatickou „dobrost lidství“ může být nebezpečné. Ale pokud se pohybujeme v normálních lidskýc kruzích, ano, autorka má pravdu. Bolest, zlost, vztek – je důsledek vlastní bolesti a prožívaného traumatu.

Pema tu přivádí čtenáře na zajímavé myšlenky, nechává je samotné rozjímat nad tématy, navrhuje cvičení a jemně postrkává laskavě lidským textem k řešení. K myšlení, které vás přivede k vlastnímu řešení.

Popravě nevím, je-li TOTO univerzální návod. Ale je to rozhodně dobrý námět k zamyšlení, jestli by TOTO nemohl být univerzální návod.

Jedna z dobrých knih, které si můžete přečíst právě v oněch chvílích nejistot a změn s vírou, že právě v ní najdete účinné řešení a popostrčení k řešení své situace.

O autorce:

Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Partner magazínu:

Vyhledávání

Přihlášení

125px reklama

Vzkazník

apofaxa
http://juul01juul.diowebhost.com Southbound inkling shouting brainpower premedit...

150px reklama

120x240px vpravo

120x600px reklama

© 2011 VirtualDreams.cz