Medailony

John Ronald Reuel Tolkien

Hodnocení uživatelů: / 35
NejhoršíNejlepší 

3. ledna uplyne již 122 let od chvíle, kdy se v Bloemfontein, jednom z mála jihoafrických měst, v němž jsem dosud nepobyl, narodil John Ronald Reuel Tolkien, anglický spisovatel, básník, filolog a univerzitní profesor, proslulý především jako autor Hobita a Pána prstenů.
Coby tříletý odcestoval s matkou z jihu černého kontinentu do Anglie, kde postupně pobývali na farmě Bag End ve Worcestershire, v Birminghamu a Sarehole, v místech, jež se později stala kulisami, do nichž zasadil děj svých knih.

Michail Jurjevič Lermontov

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

Ruský básník, prozaik a dramatik Michail Jurjevič Lermontov se narodil 15. října 1814 v Moskvě a skonal 27. července 1841 v Pjatigorsku. 
Po smrti matky byl vychováván svou bohatou babičkou, jíž bylo zabráněno v tom, aby se otec mohl na jeho výchově podílet. Dostalo se mu dobrého vzdělání na moskevské internátní škole pro chlapce z aristokratických rodin a na Moskevské univerzitě, z níž však byl roku 1832 vyloučen. Následně vystudoval vojenskou školu v Petrohradě a tamtéž po jejím absolutoriu působil v regimentu husarů imperiální stráže.

Alexandr Sergejevič Puškin

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

Ruský básník, prozaik a dramatik, reprezentant  revolučního romantismu Alexandr Sergejevič Puškin se narodil 6. června 1799 v Moskvě a zemřel 10. února 1837 v Petrohradě.
Byl potomkem starého šlechtického rodu, jenž studoval na lyceu pro šlechtice v Carském Selu, sympatizoval však s děkabristy a od roku 1820 žil ve vyhnanství na jihu Ruska a od roku 1823 v Oděse. Volnosti se mu pak dostalo až roku 1825, kdy odešel do Moskvy a o šest let později do Petrohradu, kde se stal úředníkem ministerstva zahraničí.

Anton Pavlovič Čechov

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

Ruský spisovatel a dramatik Anton Pavlovič Čechov
se narodil 29. ledna 1860 v ruském Taganrogu a skonal 15. července 1904 v německém Badenweiler.
V letech 1868 až 1879 studoval na gymnáziu v Taganrogu a následně vystudoval i medicínu na moskevské univerzitě. Poté byl lékařem a přispěvatelem do humoristických časopisů, od roku 1882 psal pro petrohradské noviny. Bezplatně ošetřoval rolníky z okolí Moskvy, což bylo později příčinou jeho nakažení se tuberkulózou. Coby už nemocný pak procestoval Sibiř a psal o nucených pracích carských vyhnanců na Sachalinu.

Ivan Sergejevič Turgeněv

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

Ruský spisovatel, prozaik, básník a publicista
Ivan Sergejevič Turgeněv se narodil 9. listopadu 1818
ve Spasském u Orla a skonal 3. září 1883 v Bougivalu u Paříže. Pocházel z bohaté šlechtické rodiny a dětství prožil nejprve hlavně v Orlu a později v penzionátu v Moskvě.
Vystudoval literaturu, jazyky a filosofii v Moskvě, Petrohradě, Berlíně a Heidelbergu a po návratu do vlasti chtěl být profesorem filosofie v Moskvě, kterýžto obor však byl jakožto zbytečný zrušen. Pracoval tudíž dva roky jako úředník a roku 1845 se vrátil na rodinný statek, odkud propustil nevolníky a začal tam psát, kupříkladu pilíř jeho slávy, tedy Lovcovy zápisky.

Melanie Gideon

Hodnocení uživatelů: / 3
NejhoršíNejlepší 

Melanie Gideon je autorkou čtyř knih.
"Manželka 22" je z nich ta nejúspěšnější.
Byla přeložena do třiceti jazyků a práva na filmové zpracování koupilo studio Working Title Films (kde se mimo jiné točila Láska nebeská, Bridget Jonesová, Anna Karenina, Pýcha a předsudek nebo taky třeba Notting Hill).
Kromě literární tvorby se věnuje také žurnalistice: píše pro New York Times, London Times, Marie Claire atd.
Narodila se a vyrostla na Rhode Island, nyní se svým manželem a synem žije v Bay Area.

Johan Theorin

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Jméno: Johan Theorin
Narozen: 1963 v Göteborgu
Zaměstnání: spisovatel a novinář
Celý svůj dosavadní život navštěvuje Johan Theorin baltický ostrov Öland, který mu učaroval. Jeho rodina z matčiny strany zde žila po staletí, předávali si z generace na generaci zvláštní pověsti, bohatou ostrovní historii i folklor. Živili se jako námořníci, farmáři a rybáři. 
Povoláním žurnalista žije ve švédském Göteborgu.

David Jan Žák

Hodnocení uživatelů: / 38
NejhoršíNejlepší 

Přiznávám se, že básnictví zrovna moc neholduji a rozhodně mu nerozumím.
Vím nanejvýš, že daktyl, trochej a jamb nejsou neslušná slova, ale toť tak vše.
A to navzdory tomu, že jsem se za dávných časů básnění rovněž věnoval a dle vyjádření své středoškolské češtinářky bych s tímto dost možná i udělal díru do světa, kdybych tedy tvořil v období národního obrození. Tedy eufemicky že jsem sto let za opicemi.

Petr Šabach

Hodnocení uživatelů: / 7
NejhoršíNejlepší 

Petr ŠabachPetr Šabach je autorem knih z doby "vlády jedné strany". Hrdinové jeho příběhů jsou vesměs mladí lidé, kteří si uvědomovali absurditu té doby. Přesto nevyznívají jejich vzpomínky trpce, ale jsou prodchnuty vlídným humorem. Prožívali své lásky, rebelie a průšvihy se samozřejmostí vlastní jejich generaci nehledě na režim.

Haruki Murakami

Když jsem poprvé četla jeho knihu – Kafka na pobřeží, vůbec jsem si neuvědomila, že je vlastně Japonec. Ve svých knihách se samozřejmě zmiňuje o japonských městech, řekách či pohořích, japonských pokrmech a všelijakých městských zastávkách znějících opravdu typicky japonsky, ale jde spíše o to, že jeho hrdinové rozhodně typicky japonští nejsou.

Wilbur Smith

Jako malá jsem měla ráda knihy, v nichž si děti hrály na detektivy a v každém díle rozluštily jednu záhadu. V pozdějším věku, asi ve čtrnácti patnácti letech, jsem četla knihy Lenky Lanczové a přála si být hlavní hrdinkou, která prožívá první velkou lásku. V sedmnácti letech jsem měla jet s rodinou poprvé do Egypta. Ten rok jsem dostala k narozeninám shodou okolností i jednu knihu o této zemi. Byla to vlastně má první kniha, která už se do dětské beletrie neřadila.

Zdeněk Jirotka: spisovatel, který uchvátil celý národ

Zdeněk Jirotka, jméno pro mnoho lidí neznámé, ačkoliv jeho tvorbu zná téměř každý. Kdo by přeci neznal humoristický román nesoucí název Saturnin? Vždyť je nejoblíbenější knihou na českém trhu! Zdeněk Jirotka je spisovatelem, který potěší všechny věkové generace, nikoho neurazí, ale naopak všechny rozesměje.

Stieg Larsson: švédsko - světový fenomén

Troufám si říct, že v dnešní době neexistuje člověk považující se když už ne za vášnivého, tak alespoň příležitostného čtenáře, který by neznal spisovatele Stiega Larssona. Jeho trilogie Milénium se stala fenoménem dnešní doby a jen stěží se hledá jiný kriminální román či thriller, který by byl lepší než Larssonovy knihy Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

William Styron

„Bitte“? vyjekla Sophie.
„Smíš si nechat jedno děcko,“ opakoval. „Druhé půjde pryč. Které si chceš nechat?“
„Chcete říct, že musím sama zvolit?“
„Jseš Polka, nejsi židovka. Máš výsadu – máš volbu.“
(ukázka pochází z knihy Sophiina volba od Williama Styrona)

Partner magazínu:

Vyhledávání

Přihlášení

125px reklama

Vzkazník

apofaxa
http://juul01juul.diowebhost.com Southbound inkling shouting brainpower premedit...

150px reklama

120x240px vpravo

120x600px reklama

© 2011 VirtualDreams.cz